Ekologiczna rewolucja w branży narciarskiej do 2030 roku. Amerykańska firma zmieni świat?

SkiForum
2 sierpnia 2017

Największy operator ośrodków narciarskich na świecie – amerykański Vail Resorts – przedstawia długoterminowy program środowiskowy, który wytyczy szlak dla całej branży. Mamy nadzieję.

'Nie będzie niczego' do 2030 roku.

Program zyskał wdzięczną medialną nazwę "Epic Promise for a Zero Footprint", co w wolnym tłumaczeniu oznacza epicką obietnicę zerowego wpływu (na środowisko).

Celem przedsięwzięcia jest ochrona środowiska naturalnego, poprzez ograniczenie do zera emisji netto dwutlenku węgla, redukcję odpadów i zniwelowanie wpływu na lasy i siedliska zwierząt. Na spełnienie obietnicy, Vail Resort daje sobie 13 lat.

"Środowisko naturalne to nasz interes, więc jesteśmy szczególnie zobowiązani do jego ochrony" – mówił Rob Katz, prezes Vail Resorts podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu. "Jako rozwijająca się globalnie firma, która związana jest z aktywnością na wolnym powietrzu, zobowiązujemy się stawić czoła globalnym wyzwaniom związanych z ochroną środowiska i chronić lokalne społeczności i zasoby naturalne".

Wykonanie

Vail zamierza osiągnąć długoterminowe cele poprzez:
- korzystanie wyłącznie ze źródeł energii odnawialnej, 
- modernizację systemów recyklingu i kompostowania odpadów, 
- współpracę z zewnętrznymi podmiotami w celu redukcji odpadów przeznaczonych na składowiska śmieci,
- rekonstrukcję każdego akru lasu za każdy akr lasu, który został naruszony działaniami firmy 
- informowanie odwiedzających o sposobach ograniczania wpływu na środowisko naturalne.

Inspiracja dla innych?

Operator w tej chwili zarządza 14 kurortami zimowymi. Wpływ na środowisko musi być ogromny, więc takie posunięcie jest godne największej pochwały. Czy program zakładający zerowy wpływ na środowisko naturalne zainspiruje inne firmy do rewaluacji swoich założeń i na zawsze zmieni branżę narciarską? Czy zmiana zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, ma szansę powodzenia w Europie?

Wiele ośrodków narciarskich wdraża proekologiczne rozwiązania, ale Vail Resorts jako pierwszy zamierza zrobić to całościowo i bez kompromisów. Pozostaje nam poczekać do 2030 roku, żeby zobaczyć, co tak naprawdę udało się zrealizować. To szmat czasu. Może nasze umysły zostaną do tej pory przejęte przez wrogie cywilizacje i jazda na nartach przestanie się liczyć? Wszystko tylko nie to.

Artykuł został przygotowany na bazie Vail Pledges to Deliver a Big Fat "Zero".

Komentarze (1)