5 największych kompleksów narciarskich w Polsce. Śląsk na pierwszym miejscu!

SkiForum
31 lipca 2017

Na podstawie danych z bazy ośrodków narciarskich skiresort.info, przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 największych kompleksów narciarskich w Polsce pod względem łącznej długości tras.

1. Szczyrk – Skrzyczne

Położony w województwie śląskim kompleks składa się z dwóch, a nawet z trzech areałów narciarskich, oferujących w sumie ok. 35 km różnorodnych tras zjazdowych. Dlaczego z dwóch, a nawet z trzech? Szczyrkowski Ośrodek Narciarski oraz COS Kolej linowa na Skrzyczne to dwie odrębne jednostki, które połączone są jedną trasą oraz wspólnym systemem karnetów.

Tajemniczy trzeci ośrodek to zupełnie nowy Beskid Ski Arena, który znajduje się po drugiej stronie ulicy. Beskid Ski Arena to jedyna stacja narciarska oferująca jazdę na śniegu w środku lata, dzięki czemu staje się coraz bardziej rozpoznawalnym miejscem na narciarskiej mapie Polski.

Niestety Szczyrk nie może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą, przez co z roku na rok traci na popularności na rzecz rywali. Na szczęście pojawił się nowy inwestor, zapowiadający do 2019 roku kompletne zmodernizowanie infrastruktury, w tym budowę kolei gondolowej i 5 kanapowych. To z powrotem postawi Szczyrk w ścisłej czołówce miejsc do szusowania w Polsce.

2. Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena ( na zdjęciu ) to jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w Polsce. Z roku na rok przyciąga miłośników białego szaleństwa rozbudowaną infrastrukturą narciarską, doskonałymi warunkami śniegowymi, atrakcjami apres-ski i malowniczym położeniem.

Narciarze mają do dyspozycji 21 km tras, z których większość to warianty oznaczone na niebiesko, tylko kilka z nich, to trasy czerwone czyli średnio-trudne, a jedna trasa ma kolor czarny. 14 km tras jest oświetlonych i można na nich jeździć aż do 22:00.

Urokiem tego ośrodka jest niewątpliwie to, że trasy przecinają główną ulicę prowadzącą przez środek miejscowości, a zatem w połowie zjazdu musimy przeprawić się na nartach jednym z dwóch mostów nad główną drogą. Atrakcja sama w sobie.

Sama miejscowość jest położona w niezwykle malowniczej lokalizacji. Polecam przyjazd późnym wieczorem - Zieleniec robi piorunujące wrażenie po zachodzi słońca.

3. Białka Tatrzańska – Kotelnica/Kaniówka/Bania

Głównym ośrodkiem narciarskim w Białce jest Kotelnica Białczańska. Razem z ośrodkami Bania oraz Kaniówka, tworzą trzeci co wielkości kompleks narciarski w Polsce. Białka oferuje 16,3 km tras o różnym stopniu trudności, nowoczesną infrastrukturę narciarską i atrakcyjne zaplecze dla rodzin z dziećmi. Warto zwrócić uwagę na świetne zaplecze apres-ski, do którego należy m.in. nowoczesny zespół basenów termalnych Bania.

Białka szczyci się nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie sztucznego naśnieżania oraz transportu. Kolejek linowych jest 9, natomiast do ośrodka Kotelnica należy 7 z nich, w tym powstała w sezonie 2015/2016, nowoczesna 6-osobowa kanapa "Remiaszów", łącząca ośrodek Kotelnica z Kaniówką. Posiada osłony przeciwwietrzne, podgrzewane siedzenia i system bezpiecznego wsiadania oraz wysiadania. Może przetransportować 3 000 narciarzy w ciągu godziny.

Takie same rozwiązania ma kolejna 6-osobowa kanapa, która zawiezie narciarzy na szczyt Jankulakowskiego Wierchu. Na terenie ośrodka znajdują się jeszcze dwie 6-osobowe kanapy bez osłon, dwie 4-osobowe i jedna 3-osobowa. Do dyspozycji mamy również 2 orczyki oraz wyciąg talerzykowy do obsługi snowparku. Łączna przepustowość ośrodka wynosi prawie 19 tysięcy osób na godzinę, co teoretycznie ma powodować płynne poruszanie się po terenie kompleksu. Każdy wie, jak wygląda to w praktyce w szczycie sezonu.

4. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch kojarzy się przeciętnemu odbiorcy tylko z dużymi kolejkami i niestabilną pogodą. A to przecież to kolebka narciarstwa alpejskiego w Polsce! Kasprowy jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce (górna stacja Kolei Linowej mieści się na wysokości 1959 metrów n.p.m.), a zarazem jedynym kompleksem narciarskim o charakterze alpejskim!

Dla początkujących narciarzy zjazd czarną trasą w Kotle Gąsienicowym jest sporym wyzwaniem, dlatego Kasprowy polecany jest narciarzom o większym doświadczeniu i stopniu zaawansowania.

Zapierające dech w piersiach widoki Tatr i Zakopanego, rekompensują brak naśnieżania i kapryśne warunki pogodowe, które sprawiają, że liczba dni umożliwiających tu jazdę w sezonie oscyluje w okolicach 20 procent w skali roku. Całkowita długość tras w okolicach Kasprowego Wierchu wynosi 15 km.

5.Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Kompleks narciarski Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to pierwszy w kraju obiekt łączący dwie oddalone od siebie miejscowości systemem wyciągów (stąd dwie możliwości dojazdu). Należy do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Polsce, a obok doskonałej infrastruktury i różnorodności tras oferuje unikalne warunki narciarskie i wybitne walory widokowe. Świetne miejsce na aktywny wypoczynek z rodziną.

Ośrodek oferuje około 11 km tras czerwonych i niebieskich, w większości niezbyt trudnych, z czego ponad 6 km to zjazdy oświetlone, pozwalające na szusowanie do późnych godzin wieczornych. Warto nadmienić, że zjazd ze szczytu Jaworzynki do Szczawnika ma ponad 3 km i tym samym tworzy najdłuższą oświetloną trasę w Polsce.

Trasy biegnące równolegle do wyciągu Wierchomla 1 posiadają homologację FIS, co powinno przyciągnąć także bardziej wymagających miłośników białego szaleństwa. Ośrodek przygotował także atrakcyjną trasę dla narciarzy biegowych, którą można dostać się aż do Bacówki "Nad Wierchomlą".

Zdjęcie: Szymjer [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Komentarze (0)