5 najlepszych ośrodków narciarskich na świecie w 2018 roku.

SkiForum
2 stycznia 2018

Listę 5 najlepszych ośrodków na świecie nie bez powodu otwiera austriacki gigant. Posiada wszystko, czego oczekujemy od dobrego kompleksu – rozmiar, różnorodność tras, nowoczesną infrastrukturę, gwarancję śniegu i świetne przygotowanie stoków.

To właśnie 5 powyższych kryteriów zdecydowało o tym, dlaczego w czołówce światowych ośrodków znalazły się te, a nie inne miejsca. Mamy nadzieję, że w 2018 roku uda Wam się odwiedzić przynajmniej jedno z nich.

1. Kitzbühel (Austria)

Żywa legenda. Jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich na świecie. Znajduje się tutaj słynna trasa "Streif" - uważana za najbardziej spektakularną narciarską trasę zjazdową świata. Ośrodek został doceniony za najlepsze przygotowanie tras, najlepsze warunki śniegowe i najlepszy system sztucznego naśnieżania. „Kitz” oferuje ponad 180 km tras zjazdowych oraz 56 wyciągów narciarskich o przepustowości wynoszącej prawie 95 000 osób na godzinę.

2. Ski Arlberg (Austria)

To jeden z najlepszych na świecie terenów do uprawiania sportów zimowych. Miejscowości tworzące Ski Arlberg to St.Christoph, Stuben, Klösterle / Sonnenkopf, Lech, Oberlech, Zürs, Warth, Schröcken. Ski Arlberg zawdzięcza swoją sławę nie tylko rozbudowanej nowoczesnej infrastrukturze narciarskiej. Wyjątkowe położenie sprawia, że narciarze oraz inni miłośnicy zimowego szaleństwa, mogą cieszyć się znakomitymi warunkami śniegowymi od grudnia do końca kwietnia. Arlberg w liczbach to 87 wyciągów narciarskich, 305 km tras zjazdowych oraz ok. 200 km terenów freeride'owych.

Na drugim miejscu znajdują się również takie austriackie ośrodki jak: Sölden, SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, Kaltenbach – Hochzillertal/Hochfügen oraz Silvretta Arena. Pominęliśmy je, ponieważ chcemy Wam zaprezentować tereny narciarskie w innych częściach świata.

3. Whistler Blackcomb (Kanada)

To jedyny poza-alpejski ośrodek, który zdobył identyczną ocenę jak Ski Arlberg. Amerykański gigant oferuje narciarzom i snowboardzistom 200 km tras zjazdowych oraz 26 wyciągów narciarskich. Nie bez powodu ośrodek stanowił areał zmagań sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. To największy ośrodek w Kanadzie, oferujący wiele znakomitych atrakcji m.in. heli-skiing i cat-skiing.

4. Val Gardena (Włochy)

Val Gardena to jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich we Włoszech i jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych terenów narciarskich na świecie. Wchodzi w skład regionu Dolomiti Superski. Na terenie ośrodka bardzo często rozgrywany jest Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, przeważnie w zjeździe i supergigancie, na legendarnej trasie zjazdowej Saslong. 

Drugą słynną trasą jest Sella Ronda - 5-6 godzinna przełajowa trasa widokowa, która łączy ośrodki Alta Badia, Arabba / Marmolada i Fassatal. Val Gardena oferuje miłośnikom szusowania 175 km tras zjazdowych i 78 nowoczesnych wyciągów narciarskich, z czego większość stanowią krzesełka i gondolki.

5. St. Moritz – Corviglia (Szwajcaria)

Ten szwajcarski kompleks zyskał swoją popularność dzięki świetnie przygotowanym stokom (wiele z nich posiada homologację FIS), szerokiemu wachlarzowi wariantów zjazdowych, międzynarodowej klienteli oraz „szampańskiej” atmosferze, rodem z wyższych sfer. 

St. Moritz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości narciarskich na świecie. Oprócz splendoru, oferuje miłośnikom białego szaleństwa 155 km tras zjazdowych oraz 24 wyciągi narciarskie, położone na zboczach góry Corviglia. Jeśli planujesz przyszłorocznego sylwestra, nie znajdziesz lepszego miejsca na narciarską imprezę. Przygotuj się jednak na wysokie ceny. 

Zestawienie ośrodków wykonaliśmy na podstawie testów skiresort.info.
Photo: Lorena from Santiago, Chile (Inocencia en el hielo...) / CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0) / Wikimedia Commons.

Komentarze (3)