0 obserwujących
Otwarte
Aktualizacja: 12 lutego 2016
Otwarte wyciągi
0 / 0
Wyciągi
narciarskie
Otwarte trasy
0 km / 2 km
Trasy
narciarskie
Godziny otwarcia:
09:00 - 19:30
Wysokość:
456 - 719m (Różnica: 263 m)
Trasy narciarskie: 2 km
1 km
(50%)
Łatwy
1 km
(50%)
Średni
0 km
(0%)
Trudny

Informacje

Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy słynie z malowniczo położonej o dosyć trudnej trasy narciarskiej oraz przyciąga co roku masę turystów nie tylko ze względu bogatą infrastrukturę, ale przede wszystkich ze względu wyjątkowy mikroklimat i system naśnieżania umożliwiający szusowanie na nartach lub snowboardzie przez cały rok. Liczne rzesze klientów oraz duża liczba zorganizowanych zawodów narciarskich potwierdzają niezwykły potencjał tego ośrodka.

Wyciągi narciarskie

Na terenie ośrodka działają trzy wyciągi talerzykowe oraz jedna 4-osobowa kolej linowa o długości 780 metrów i przepustowości 2 200 osób na godzinę, która zabiera turystów na sam szczyt Palenicy w 3 minuty. Przepustowość wszystkich talerzyków to 2240, a zatem, wliczając kanapę, ośrodek może obsłużyć 4440 osób w ciągu godziny.
Dodatkowo jest jeszcze jeden wyciąg specjalnie dla początkujących miłośników snowboardu o długości 100 metrów i przepustowości 1000 os/godz.

Trasy narciarskie

Palenica to w sumie ponad 4 km tras nartostrad o różnym stopniu trudności. W skład kompleksu wchodzą cztery trasy: dwie niebieskie i dwie czerwona, w tym jedna z odcinkiem czarnym. Najtrudniejszą i jednocześnie najsłynniejszą trasą jest czarno-czerwona "Palenica 1" o długości 1000 metrów i przewyższeniu 263 metrów. Mimo oznaczenia FIS, trasa niestety nie posiada homologacji FIS pozwalającej na rozgrywanie zawodów o randze międzynarodowej. Szkoda, bo jest to jedna z ciekawszych i bardziej wymagających tras w Polsce.
Najdłuższą trasą jest niebieska o długości 1800 metrów, na której poradzą sobie również początkujący.
Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, ale trasy czerwone nie posiadają oświetlenia.

Położenie

Kompleks położony jest w Małych Pieninach na wysokości 460-600 metrów n.p.m. na zboczach gór Palenica (722 m n.p.m.) i Szafranówka (742 m n.p.m.) na południe od Szczawnicy, na granicy polsko-słowackiej, w dolinie Grajcarka.

Infrastruktura

Ciekawą opcją jest half-pipe czyli rynna do wykonywania trików na nartach lub snowboardzie. Niestety z przyczyn technicznych rzadko jest dostępna.
W ośrodku działają dwie wypożyczalnie sprzętu zimowego, serwis narciarski, szkoła narciarsko-snowboardowa oraz dyżurka GOPR.
Świetną atrakcję stanowi wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna ze szczytu Palenicy.
Posilić możemy się aż w czterech miejscach: trzech pawilonach gastronomicznych na górze i jednej restauracji przy dolnej stacji wyciągu.
Jeśli ktoś lubi, może obkupić się w souveniry dostępne w licznych kioskach z regionalnymi wyrobami.
W najbliższym czasie planowana jest rozbudowa ośrodka i połączenie tras ze stroną Słowacką.

Dojazd

Jedziemy od strony Nowe Sącza przez Krościeńko nad Dunajcem. Na rozwidleniu dróg przy samym wjeździe do Szczawnicy należy wybrać skręt w prawo na ulicę Pienińską aby zaraz potem skręcić w lewo w ulicę Flisacką, która przechodzi w ulicę Nad Grajcarkiem (droga biegnie nad rzeczką Grajcarek). Dojeżdżamy do końca tej ulicy aż do dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę.

Parking

Parking na miejscu jest płatny.

Kontakt

Address: ul. Główna 7 34-460 Szczawnica

Informacja warunki: + 48 22 444 6666

http://www.pkl.pl/palenica/palenica.html

bok@pkl.pl

OPINIE I PYTANIA

 • Średnia ocena:
 • brak oceny
 • Twoja ocena ogólna ośrodka
Oceny szczegółowe:
Oceń te parametry, z którymi miałeś doświadczenie
Początkujący / Nauka:
 • Oceń
Średni:
 • Oceń
Zaawansowani / Ekspert:
 • Oceń
Jakość tras:
 • Oceń
Rodziny z dziećmi:
 • Oceń
Snowparki:
 • Oceń
Offpiste:
 • Oceń
Apres-Ski / Zaplecze:
 • Oceń
Wprowadź zwięzłe podsumowanie oddające sens Twojej opinii.
Napisz co sądzisz o tym ośrodku i jak go oceniasz.
Dodaj opinię

Wszystkie treści (0)