0 obserwujących
Otwarte
Aktualizacja: 15 marca 2016
Otwarte wyciągi
0 / 0
Wyciągi
narciarskie
Otwarte trasy
0 km / 0 km
Trasy
narciarskie
Godziny otwarcia:
09:00 - 16:00
Trasy narciarskie: 0 km
0 km
(0%)
Łatwy
0 km
(0%)
Średni
0 km
(0%)
Trudny

Informacje

Góra Żar słynie nie tylko z kolejki linowo - terenowej, której właścicielem jest spółka Polskie Koleje Linowe, ale przede wszystkim z dziwnego kształtu, który nadał jej zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej wybudowany na jej szczycie, renomowanej szkoły szybownictwa oraz z tego, że można tu zaobserwować niezwykłe zjawisko optyczne. Iluzja polega na tym, że obiekty, mimo regułom grawitacji, toczą się w górę, a nie w dół. Jedni uważają, że to zwykłe złudzenie, drudzy upatrują się tu zjawisk antygrawitacyjnych. Oprócz tego wszystkiego to również dobrze prosperująca stacja narciarska.

Położenie

Żar ( potocznie Góra Żar) ma wysokość 761 metrów n.p.m. i jest szczytem w Beskidzie Andrychowskim, znajdującym się nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Wyciągi narciarskie

Kolej szynowa ma długość 1300 metrów i wjeżdża na szczyt w około 5,5 minuty. Na górze działa również orczykowy wyciąg o długości 300 metrów. U podnóża stoku przygotowany jest wyciąg taśmowy dla najmłodszych narciarzy lub snowboardzistów.

Trasy narciarskie

Czerwona trasa ciągnąca się równolegle do kolejki szynowej jest jedną z najdłuższych tras w Beskidach. Jej długość to 1600 metrów na przewyższeniu 300 metrów. Rok rocznie powracający goście chwalą sobie jej profil oraz świetne przygotowanie. Na dolnym odcinku trasa rozwidla się na dwa warianty. Oprócz niej amatorzy białego szaleństwa mogą poszusować na niebieskiej trasie wzdłuż orczyka o długości 300 metrów, która łączy się trochę niżej z trasą czerwoną. Dla zaczynających swoją przygodę z zimową aktywnością na stoku przygotowano również oślą łączkę, idealną do stawiania pierwszych kroków na desce lub dwóch.
Stok jest oświetlony, nagłośniony, naśnieżany oraz przygotowywany przez ratraki.

Infrastruktura

Pomijając tę niezwykłą górę jako atrakcję samą w sobie, na terenie ośrodka znajdziemy dwie restauracje - przy dolnej i górnej stacji kolejki, bazę noclegową, szkółkę narciarską, wypożyczalnie nart i snowboardu. Narciarzy przyciąga również ustawiona trasa slalomowa z pomiarem czasu oraz częste zawody.
Będąc na miejscu warto zobaczyć prawdziwą wizytówkę Góry Żar- wybudowany na samym szczycie sztuczny zbiornik w formie deltoidu należący do elektrowni szczytowo-pompowej. Zbiornik może pomieścić aż 2 310 000 m³ wody!
Toalety znajdują się przy dolnej i górnej stacji kolejki.

Dojazd

Góra Żar zlokalizowana jest w Międzybrodziu Żywieckim niedaleko Bielska-Białej, zaraz przy Jeziorze Międzybrodzkim. Dojazd z Bielska jest niezwykle łatwy. Najkrótszym, ale niekoniecznie najszybszym wariant to wyjazd drogą 52 z Bielska, następnie skręcamy w lewo na Międzybrodzie i jedziemy krętą ulicą Górską aż do drogi 948 przy jeziorze Międzybrodzkim, gdzie skręcamy w prawo, jedziemy brzegiem jeziora, a następnie przejeżdżamy mostem na drugą stronę. Dalej jedziemy ulicą Beskidzką aby znowu skręcić w lewo w ulicę Górską, którą podjeżdżamy pod parkingi przy dolnej stacji kolejki szynowej.

Parking

Przy dolnej stacji kolejki szynowej znajdują się obszerne płatne parkingi.

Kontakt

Address: ul. Górska 21 34-312 Międzybrodzie Żywieckie

http://www.pkl.pl/zar/home

gora.zar@pkl.pl

OPINIE I PYTANIA

 • Średnia ocena:
 • brak oceny
 • Twoja ocena ogólna ośrodka
Oceny szczegółowe:
Oceń te parametry, z którymi miałeś doświadczenie
Początkujący / Nauka:
 • Oceń
Średni:
 • Oceń
Zaawansowani / Ekspert:
 • Oceń
Jakość tras:
 • Oceń
Rodziny z dziećmi:
 • Oceń
Snowparki:
 • Oceń
Offpiste:
 • Oceń
Apres-Ski / Zaplecze:
 • Oceń
Wprowadź zwięzłe podsumowanie oddające sens Twojej opinii.
Napisz co sądzisz o tym ośrodku i jak go oceniasz.
Dodaj opinię

Wszystkie treści (0)